28
Čvn
Off

Renovace starožitností pískováním

Obchodování se starožitnostmi hýbe světem a zájemců o starožitnosti je tolik, že bychom se stěží dopočítali, navíc mohou tyto mnohdy překrásné výrobky oslovit v průběhu života někoho, kdo o ně dosud nejevil zájem. Starožitný nábytek, porcelán a další kuchyňské vybavení, spotřebiče a dokonce i oděvy či obuv si zájemci mezi sebou vyměňují na burzách či přímo osobně a jde o velmi nespoutaný a osobitý životní styl.

starý psací stroj

Některé starožitné kousky zhotovené z kovu, případně jejich kovové části, však mohou být značně poškozené a znehodnocené, zejména co se týče povrchové úpravy. Existuje ale řada možností, jak situaci napravit a uvést výrobky do stavu, jako kdyby právě opustily prostředí truhlářské, řezbářské či zámečnické dílny. Zřejmě vás v této souvislosti napadne práce v truhlářské dílně, za dřevěným ponkem, anebo s upnutými prvky do ocelových kleštin svěráku, což jsou jistě pravdivé momenty, ovšem rádi bychom vám připomněli, že se mnozí nadšenci do starožitností neobejdou bez pískovačky.

staré telefony

Pískovačka slouží pro úpravu povrchu kovových předmětů s cílem odstranit odtud okuje, zbytky koroze, staré nátěry, mastnotu a různé nečistoty. Srdcem zařízení je kompresor, který zajišťuje potřebný tlak při výstupu abraziva na povrch materiálu prostřednictvím úzké trysky.

Jistě se dovtípíte, že neexistuje pouze jediný druh abraziva na pískování, ale je jich celá řada a liší se několika parametry. Především hrubostí zrn a tvrdostí. Čím hrubší a tvrdší zrna, tím výhodnější procedura pro základní operace odstraňování nejsilnějších a nejodolnějších nečistot, jako jsou velmi staré a silné vrstvy laků a barev a povrch doslova prorostlý rzí. Jemná abraziva se pak nasazují na začišťovací operace, například skleněné drobné kuličky známé jako balotina mohou dokonale vyleštit třeba i nerezové předměty.

Pískování je vhodné pro různé druhy starožitností počínaje svícny, lustry a nábytkovým kováním až po nerezové nádobí, příbory, kuchyňské nože, kovové díly spotřebičů, staré hračky a sportovní potřeby atd.