0
 x 

Košík je prázdný...

Ztrácíte orientaci ve stále se rozšiřujícím světě LED technologií? Připomeňme si základní pojmy důležité ke snadnější orientaci.

 ruzne typy led

Watt (W) - jednotka výkonu. Dříve u klasických žárovek hodnota každému řekla, jak žárovka svítí a kolik spotřebuje elektřiny. Dnes je vývoj světelných zdrojů dál a je více druhů světelných zdrojů a přesnější je udávat světelný výkon v Lumenech.

Lumen (lm) - jednotka světelného výkonu. Jedná se o tok světla vyzařovaného do prostoru. Pro dnešní potřeby se díky této veličině vypočítává účinnost světelných zdrojů.

Lumen/Watt (lm/W) - účinnost světelného zdroje

 

Pro srovnání a přehlednost uvedeme, jakou mají všeobecně známé světelné zdroje účinnost:

 

Zdroj Účinnost
Klasická žárovka 13 lm/W
Halogenová žárovka 17 lm/W
Úsporná zářivka (žárovka) 55 lm/W
LED až 140 lm/W

 

 

Kandela (cd) - svítivost udává prostorovou hustotu světelného toku. Ekvivalentem pro 1 cd je světlo z plamenu jedné zapálené svíčky. Světelný výkon má svíčka zhruba 13 lm.

Kelvin (K) - jednotka teploty

Chromatičnost - barevná teplota světelného zdroje, neboli teplota záře se udává v Kelvinech a charakterizuje spektrum bílého světla a nejčastěji se v praxi mezi umělými světelnými zdroji udává jako teplá bílá nebo studená bílá

Teplá bílá - 2500-4000 K - čím nižší hodnota, tím více převládá žlutá až oranžová barva světla, hodí se do obýváků, nebo tam, kde požadujeme útulné a klidné prostředí.

Studená bílá - 4500-7000 K - čím vyšší hodnota, tím více převládá bílá až světlemodrá barva, svítidla jsou určena především tam, kde chcete hlavně výborně vidět. Světlo se nejvíce blíží dennímu venkovnímu spektru. 

chromatičnost

 

Intenzita osvětlení (E) jednotka Lux (Lx) - podíl světelného toku dopadající na osvětlený povrch, hodnota se snižuje se vzdáleností od světelného zdroje (např. na ploše vzdálené 2 m od 100 W žárvky se luxmetrem naměří cca 40 Luxů)

Životnost (hodiny) - vyjadřuje délku provozuschopnosti zapnutého světelného zdroje v časovém úseku od prvního spuštění. Doba, kdy světelný zdroj nesvítí, se do životnosti nezapočítává. Klasická žárovka má životnost maximálně 1000 hodin. U LED životnost dosahuje 50 000 hodin.

Stejnosměrný proud (DC) - elektrický proud protékající ze zdroje obvodem jedním směrem. Zdrojem může být fotovoltaický solární článek, baterie, dynamo, akumulátor, nebo usměrňovač, který umožňuje ze střídavého prudu získat stejnosměrný.

Střídavý proud (AC) - elektrický proud, jehož směr se při průchodu obvodem mění. Do sítě je distribuován z elektráren z generátorů přes transformátory až do vašich elektrických zásuvek.

LED - polovodičová elektrosoučástka jejíž vlastností je vyzařovat světlo, nebo infra a UV záření.

 

kajaky

Vyráběno v ČR a EU

design

Jedinečný design

provoz

Ušetříte za provoz

doprava

Doprava zdarma

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte.