20
Čvc
Off

A nezapomeňte si přibalit kanystr na vodu

Také máte rádi expediční dobrodružství a věnujete alespoň část své dovolené právě tomuto životnímu stylu? Některým lidem zkrátka schází vzrušení, ovšem nejde tu o adrenalinovou zábavu, nýbrž o zážitky z aktivního pohybu v přírodě. Adrenalin, to je také stres, který přináší nepříjemné situace, my máme na mysli hlavně dobře zajištěné a zabezpečené expedice charakteru vodáckého, turistického či cyklistického. Expedice klidně může probíhat na Třeboňsku, kde si přijdou na své na některých cyklostezkách i rodiny s dětmi, a pokud je dobře zajištěné zázemí, půjde o velmi poklidnou, ale nesmírně atraktivní podívanou. A možná lepší, než na přeplněné pláži v přímořském letovisku.

zdroj vody

Nejdůležitější fází této akce jsou přípravy ohledně technického zázemí a zásobování potravinami. Budete možná využívat pronájmu přepravní dodávky, anebo si ji zajistíte z vlastních zdrojů, a tím pokryjete perfektní prostor pro úschovu zavazadel i potravin. Na co byste ovšem neměli zapomenout, je pitná voda.

Bez jídla se v přírodě, na odlehlých místech mimo zásobování z běžných obchodů, obejdete několik dnů, ovšem bez vody se tato doba zkracuje spíše na hodiny. Teoreticky lze přežít bez přísunu pitné vody tři dny, ale to platí pro ideální prostředí s nižší teplotou vzduchu, a pokud možno bez fyzické námahy, jenže co když je venku „přes třicet“, propotili jste už dvě trička a máte spoustu práce se stavěním stanových přístřešků? Tehdy je spotřeba vody mnohem vyšší a takto byste přežili bez vody možná jen necelé dva dny.

pití vody

Neriskujte žádný kolaps kvůli nedostatku vody a zajistěte si včas kanystr na vodu 15 l. Ten by měl pokrýt potřebu pro dvě osoby na několik dnů, v závislosti na hygienických možnostech okolní krajiny. Plastové kanystry mohou být opatřené i kohoutkem a lze je pohodlně ponechat v zásobovacím vozidle po celou dobu vašeho pobytu. Z kanystru si vždy odlijete vodu do lahví na pití a jste, jak se říká, „za vodou“.