20
Čvc
Off

Jaká káva je nejlepší

Někomu vyhovuje káva mletá, jiný dává přednost zrnkové, kterou si umele doma sám, někdo raději stoprocentní Arabicu, někdo vyhledává více kofeinu v příměsi s Robustou, a někteří se klasické kávě vyhýbají a popíjí pouhou náhražku v podobě pražené čekanky a žita. S kávou to máte jako s čajem, co konzument, to jiné názory a preference. Nelze tedy zcela jasně prohlásit: „tahle káva je lepší a tahle horší“. Prostě to berme tak, že záleží hlavně na kvalitě pěstitelské půdy, pokud možno bez pesticidů a herbicidů, a na tom zda je káva pěstována s láskou.

káva na stole

Láska je totiž ten hlavní ukazatel kvality a zároveň nám dává jasně najevo, že k posouzení té nejlepší kávy je zapotřebí zejména vhodné prostředí. Není totiž pití kávy jako pití kávy.

Pít kávu ve stresu nebo jako ranní nakopávač – toto je bohužel častý jev, kdy povzbuzující účinek kávy nahrazuje zdravou výživu. Abychom „normálně“ fungovali, musíme si dát po probuzení alespoň jeden malý šálek. Ale tohle je špatně, protože káva ještě zvýší hladinu stresových hormonů, a těch bývá ráno nejvíce z celého dne, takže pak po odeznění povzbuzujícího účinku nastává o to větší a nepříjemnější útlum se sklony k depresi či agresivitě. Věnujte větší pozornost zdravé výživě, omezte maso, jezte více luštěnin, zeleniny a celozrnných obilovin, dopřejte si ořechy a semínka a nahraďte sladkosti a obecně bílý cukr ovocem. Bude se vám lépe spát a ranní nakopávač nebudete potřebovat. Vychutnáte si nejlepší kávu jindy a jinak. – s grácií a noblesou.

tři šálky kávy

Káva po fyzické námaze – namísto ranní kávy je lepší rozcvička, třeba párkrát vyšlápnout schody v domě, dvacet dřepů a deset kliků. Potřebujete uvolnit do krve endorfiny a teprve pak bude pití kávy to pravé.

Káva pro vychutnání hezkého dne – nikdy nepijte kávu proto, abyste s ní zahnali stres, ta jej spíše podpoří a bude se vám zdát ještě obludnější. Kávu musíte pít v poklidu, jinak z ní nebudete mít nikdy dobrý pocit. A nevychutnáte si ani její aroma.