23
Zář
Off

Co víme o plastových paletách pod IBC kontejner


Co se stane, když si stoupnete na polystyrenovou desku nebo dětskou plastovou hračku a nadskočíte? Pravděpodobně se polystyren silně zdeformuje nebo praskne a hračka nedopadne také zrovna nejlépe. Toto počínání může vyvolat v některých z vás klamnou iluzi, že plast je prostě křehký materiál, a že jej nelze využít pro situace, v nichž se předpokládá značné fyzikální namáhání. A tak byste také mohli šmahem odsoudit plastovou paletu pod IBC kontejner. Ta přece nemůže vydržet snášet vysokou zátěž…

dřevěné palety

Připomeňme si, co je to IBC kontejner. Jde o skládací plastový box o objemu tisíc litrů, do jehož útrob se ukládají zpracované či částečně upravené ovocné a zeleninové plody do podoby dření, šťáv, marmelád či zmrzlin. Přepravují se v nich například pasírovaná rajčata nebo pomerančové džusy s kousky dužiny.

Jistě si domyslíte, že hmotnost plně naloženého kontejneru je přibližně jedna tuna (v závislosti na hustotě náplně). Jestliže položíte kontejner na plastovou paletu, zatížíte ji jednou tunou, ale ve skutečnosti ta paleta unese kontejnerů pět nad sebou.

palety ze dřeva

Ano, je to tak, nosnost plastových palet je cca pět tun, tedy více než dvojnásobek nosnosti palet vyrobených ze dřeva. Tímto zcela jasně odsouvají dřevěné palety na druhou kolej. Ale jak je to možné? Jde totiž o speciální tvrzený plast, revoluční materiál nové generace, který lidem před pár desítkami let nebyl znám, nebo nebyla známa technologie výroby, ostatně kdyby byla, zřejmě by se již tehdy plastové palety vyráběly.

Jednou z nejpodstatnějších výhod plastových palet je tedy vyšší nosnost a k té bychom měli ještě přičíst snadnou údržbu a péči o čistotu a také delší životnost. Plastový materiál nenapadají plísně, dřevokazné houby či hniloba a můžete je vystavovat nepřízni povětrnostních vlivů třeba i nonstop. Jde také o unifikované rozměry a tvar, což znamená, že jsou využitelné pro vysokozdvižné a paletizační vozíky po celém světě.