23
Bře
Off

Zateplování – to není jen polystyren


Někteří lidé se ošívají, když se řekne „zateplení fasádním polystyrenem“. Představí si ty měkké plastové kuličky, které sice perfektně izolují domovní (i tělesné) teplo, ale je to přece jen plast, a bydlet v plastovém domě se jim nechce. Jestliže dávají ve vše přednost přírodním materiálům, včetně oblečení či nábytku, pak třeba raději oželí zateplování domu a raději protopí „majlant“, než aby si nechali dům zateplit vhodným izolantem.

zasněžený dům

Pro zateplování domů se však nepoužívá pouze polystyren, můžete využít i minerální vatu, která nemá s plastem nic společného. Co to vlastně je?

Minerální vata se zhotovuje většinou z určitých typů hornin vulkanického původu, které mají velmi dobré izolační vlastnosti. Je to například vápencový dolomit nebo čedič. Hornina se roztaví a vytvoří vlákna, která se pak upravují do konečné podoby vzdušné vatové hmoty. Součástí minerální vaty bývá i recyklované sklo nebo písek, případně uhelný koks, je to tedy každopádně přírodní materiál, a odborníci jej dokonce vyzdvihují před polystyrenem pro jeho velmi dobré tepelně izolační a prodyšné vlastnosti.

zateplený dům v zimě

S minerální vatou lze velmi dobře zateplit například podkrovní prostory, ovšem hodí se i pro zateplování fasád. K tomu ale potřebujete speciální kotvicí sadu Spiral Anksys MW pro zateplovací minerální vatu z e-shopu Eccoraw https://www.spiralanksys.com/. Kotvicí sada se postará o naprosto spolehlivé uchycení izolační vrstvy, na níž lze pak i pokládat kamenné či dřevěné obklady s enormní zátěží až do čtyřiceti kilogramů na čtvereční metr.

Úspěch této operace tedy závisí převážně na systému ukotvení tepelné izolace, díky němuž lze také zateplit v podstatě cokoli. Pokud jste tedy odpůrci polystyrenu, nezoufejte a vsaďte na přírodní minerální vatu s kamennými obklady, načež váš dům získá perfektní vzhled a bude zároveň velmi dobře udržovat vnitřní teplo, třeba jen docela obyčejným krbem s tepelným výměníkem, zapojeným do podlahového topného systému.